Ciekawe dekoracje ścienne

W miarę rozwoju sztuki i kreatywności architektów wnętrz, dekoracje ścienne przyjmują coraz ciekawsze i zaskakujące formy. Nadal popularne są obrazy i zdjęcia rodzinne zawieszane na ścianach sypialni, przedpokoju czy salonu, jednak sztuka dekoracji pomieszczeń poszła o krok dalej. Poniżej, przedstawiam ciekawe sposoby na dekoracje ścian w domu lub mieszkaniu.

Płytki dekoracyjne

Sklepy z artykułami budowlanymi mają w swojej ofercie przeróżne wzory płytek dekoracyjnych, które z powodzeniem można wykorzystać w różnych pomieszczeniach. Dostępne są płytki imitujące drewno i kamień, które wyglądają bardzo naturalnie i stanowią interesujący dodatek do wystroju mieszkania. Warte uwagi są również propozycje użycia mozaiki – do wyboru są niezliczone ilości wzorów i kolorów. Koszt dobrej jakości płytek jest dość wysoki, jednak ich dekoracyjność sprawia, że wystarczy użyć ich na niewielkiej powierzchni, jako akcent kolorystyczny lub strukturalny.

Tapeta dekoracyjna imitująca materiały naturalne

Ciekawą, mniej inwazyjną opcją, jeśli chodzi o dekorację ścian są też tapety. Wraz z wejściem na rynek tapet flizelinowych i papierowych, ich nakładanie stało się dziecinnie proste, a wzory bardziej naturalne, ze względu na wykorzystany do produkcji materiał. Patrząc z daleka, z trudem można domyślić się, że na ścianie jest tapeta, a nie panele drewniane lub kamienne.

Naklejki na ścianę

Niedrogim sposobem na upiększenie wnętrz jest wykorzystanie naklejek na ścianę. Ozdoby tego typu są dostępne w rożnych wzorach i kolorach, a dzięki użyciu folii transportowej, montaż jest bardzo łatwy.

Fototapety

Pomieszczenia zyskają, jeśli wykorzystana zostanie fototapeta, która może, na przykład, znacznie optycznie powiększyć wnętrze lub kompletnie zmienić atmosferę. Dostępne są gotowe zdjęcia, które można kupić w formie fototapety, jednak ciekawsze wydaje się użycie własnoręcznie wykonanego zdjęcia. Niestety, ma to swoje ograniczenia, ponieważ zdjęcie powiększane do rozmiarów fototapety musi być bardzo dobrej jakości i samo w sobie mieć duży rozmiar.

Upiększanie wnętrz, dzięki dekoracjom ściennym, to nieskończone możliwości i kombinacje strukturalne i kolorystyczne. Ze względu na dekoracyjność proponowanych rozwiązań, dobrym pomysłem jest ograniczenie się do jednego, maksymalnie dwóch z nich, aby nie przeciążyć wnętrza. Wybierając konkretne rozwiązanie, polecam śledzenie oferty kilku sklepów budowlano-wnętrzarskich, ponieważ nieustannie pojawiają się nowe, interesujące wzory.